Мифы Авторынок Гостевая Редакция Контакт Архив

№ 283 от 10.07.2003  

Іванаў дзень у Курпіках

Купалле – язычнiцкае свята ў гонар летняга сонцастаяння, найвышэйшага росквiту прыроды i ўшанавання вады. Адзначаецца яно з 6 на 7 лiпеня...

Кожны год на купальскае свята ў вёсцы Курпiкi збiраюцца людзi з суседнiх весак i гарадоў, каб запалiць купальскае вогнiшча i адшукаць папараць-кветку. Можа, ад таго, што адзначалася Купала ў гэтым годзе 5 лiпеня (субота) у выхадны дзень, людзi i iмкнулiся трапiць на жывапiсны бераг ракi Котры, каб папрысутнiчаць на ўрачыстасцях Яна. У суботу курпiкаўская «купальская пляцоўка» (гэта бераг Котры i вялiзны луг) амаль поўнасцю была запоўнена адпачываючымi, магчыма, больш тысячы чалавек. У пачатку, каб «разагрэць» публiку, Абухаўскi Дом культуры прадставiў канцэртную праграму, якая складалася, ў асноўным з беларускiх народных песен.

Калi сонца схавалася, недзе там, аж за старымi соснамi, што стаяць над Нёманам, людзi на беразе Котры на пару хвiлiн прыцiхлi. Усе чакалi свята, i яно надышло. Дакладней – спусцiлася з нябёс у выглядзе антычных багоў. Менавiта яны прынеслi на бераг Котры ўсiм сабраўшымся каралеву купальскага свята – папараць-кветку. Канешне ж, усё гэта суправаджалася старажытнымi танцамi дзяўчын i кiданнем у рэчку вянкоў. Кульмiнацыяй дзеенняў гасцей з антычнасцi стала запальванне вогнiшча, i вялiзны карагод вакол яго. Маладыя, старыя i ўсе, хто прысутнiчаў на свяце, аб’ядналiся танцамi, якiя працягвалiся да самай ранiцы.

Напярэдаднi свята Iвана Купалы «БI» звярнулася да гарадзенцаў з пытаннем:

– Цi адзначаеце Вы купальскае свята? Калi адзначаеце, то як i дзе? Калi не адзначаеце, то чаму?

Адразу хочацца падзякаваць усiм, хто ўдзельнiчаў у апытаннi i падзялiўся думкамi наконт народнага свята. Шкада, што не ўсе мелi жаданне ўдзельнiчаць у апытаннi: спяшалiся па справах, цi ўвогуле не хацелi размаўляць з нашай газетай. Але яшчэ раз усiм: вялiкi дзякуй!

Пенсионерка

Каждый год 6 июля мы отправляемся в Поречье. На живописном берегу озера и празднуется Купала. Особенно радует то, что люди, как и прежде, не забывают этот чудесный праздник. Вот только, наверное, годы мои прошли, и молодежного задора для настоящего праздника, конечно, не хватает.

Бывший работник здравоохранения:

В моем возрасте уже не до Купалья. В молодости, разумеется, я даже сам брался за организацию такого рода мероприятий. Весело праздновали мы и в больнице, выезжали на природу.

Лариса, педагог

В городе как-то отметить Купалье крайне тяжело. Поэтому остались только воспоминания с детства, когда жила в деревне: прыгали через огонь, различные игры и т.д. Праздник, безусловно, нужен, но, чтобы он не затерялся во времени, нужно побольше, как мне кажется, обращать внимание на организацию купальских празднований именно в городе Гродно.

Татьяна, работник торговли

Никуда не выезжаем и вообще не отмечаем этот праздник. Находятся дела для того, чтобы проигнорировать Купалье. Далекие воспоминания о празднованиях в деревне у бабушки, и больше ничего. В Гродно о подобных мероприятиях я не слышала.

Светлана

Праздновала только в детстве, и в прошлом году, когда была на Брестчине, но настоящего праздника там не увидела. А мои дети и вовсе не знают, что праздник Купалье так широко где-то отмечается.

Александра с Верой, школьница и сотрудница фабрики «Элод»

На Купалье постоянно выезжаем на природу. Очень нравится на озере Юбилейное. Особенно нравится горящий круг... Да и вообще, там весело, правда, многовато подвыпивших людей.

Женя и Дима, студенты

Празднуем, и еще как! Собираемся с друзьями у Немана, и всей компанией поем под гитару песни, у костра. Одним словом, развлекаемся всю ночь.

Андрей, студент

Просто колоссальный отпечаток в моей памяти оставило Купалье в Полоцке. Все красиво, интересно... – сразу видно, что организаторы серьезно подошли к празднику. Далее пригласили как-то в деревню Зарица, но это не то: в Зарице не было массовости празднований и уровня культурного отдыха, какой я наблюдал в Полоцке.

Михаил

Никогда не отмечал и не собираюсь. Я живу со своей семьей дружно и весело и без Купалья. Слишком людное это мероприятие.

Андрей

Я глубоко неверующий человек. Поэтому Купалье не воспринимаю как праздник.

Вера

Купалье, безусловно, нужный праздник. В молодости с друзьями часто собирались на даче. Сейчас я только могу наблюдать, а не участвовать. Нынешнее молодое поколение, я смотрю, также с задором отмечает этот праздник: прыгает через костер, переодевается в народные костюмы.

Iгар, супрацоўнiк маладзёвай арганiзацыi

Для мяне, ў першую чаргу, гэта мiстычнае свята. Ужо 10 год я адзначаю яго пад Мiнскам у музеi драўлянага дойлiдства ў вёсцы Строчыцы. Там збiраюцца людзi з неабыякавым стаўленнем да беларускага фальклору, i мы ўсю ноч спяваем беларускiя народныя песнi.

Аляксандр ЗАЛЕЎСКI

Фото Алексея Салея

Назад